Vegan vývar
Vývar by som zaradila medzi klasické slovenské jedlá. Servíruje sa na svadbách a oslavách a v niektorých domácnostiach každú nedeľu. Aj vo vegánskom šate zohreje telo a pohladí dušu. Oplatí sa však poznať zopár zlepšovákov, ktoré vám v tomto článku prezradím.
Potrebujeme:
Základ:
- 2 PL olivového oleja
- 300 g mrkvy
- 200 g petržlenu
- 1 menší kaleráb
- 1 cibuľu
- 1 ČL ligurčeka
- zväzok peržlenovej vňate
- pár guličiek čierneho a nového korenia
- bobkový list
- soľ
- 2 l horúcej vody
Možné vylepšenia:
- rôzne odrezky zeleniny (zeler, pór, karfiol…) pre intenzívnejšiu zeleninovú chuť
- vnútro hokkaido tekvice pre krásnu zlatú farbu
- riasa wakame alebo nori pre pridané vitamíny
- cesnak alebo chilli pre jemne pikantnejší vývar
- trhanú hlivu kráľovskú namiesto mäsa
Postup:
Ingrediencie si rozdelíme na tie, ktoré chceme konzumovať vo finálnom vývare a nie tie, ktoré budú slúžiť iba na ochutenie vývaru.
Ja mám radšej číre vývary, takže som ošúpala a nakrájala iba mrkvu, petržlen a kaleráb. Do gázy som zabalila mrkvovú a petržlenovú vňať, vnútro hokkaido tekvice, zvyšky zo zeleru, menší kúsok póru, čierne a nové korenie a cibuľu so šupou. Môžete použiť aj jemné sitko. Takto dosiahnete pekný číry vývar. Je to však o vašej preferencii.
V hrnci rozhorúčime olej a pridáme mrkvu, petržlen a kaleráb. Zeleninu jemne osolíme a okoreníme a na vyššej teplote ju restujeme kľudne aj 10 minút, aby sa všetko pekne opieklo. V tomto kroku môžeme pridať aj natrhanú kráľovskú hlivu. Polievka z nej nebude chutiť hubovo, no konzistenciou ide o bezkonkurenčnú náhradu trhaného kuracieho mäsa. Keď je zelenina a hliva poriadne orestovaná (chytila farbu), zalejeme ju horúcou vodou, pridáme balíček s vňaťkami, odrezkami a hocičím čo sme uznali za vhodné a privedieme polievku k miernemu varu. Pridáme lyžičku soli a ligurčeka. Gázu každých pár minút pritlačíme o kraj hrnca, aby zložky pustili viac chuti a arómy. Varíme 50 až 60 minút. Nakoniec osolíme a okoreníme podľa chuti. Podávame s rezancami, posypané čerstvou vňaťou.
TIP: Zelenina, cibuľa či vňaťky z gázy sa dajú použiť pri príprave krémových polievok a omáčok. Zeler si nechávam do sviečkovej, vňatky sa hodia do brokolicovej či hráškovej krémovej polievky a cibuľa sa dá stále (hoci trocha ťažšie) nakrájať a použiť ako základ na osmaženie čohokoľvek.